Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dodatki do żywności mają związek z nadczynnością ruchową.
11-04-2011, 10:03
Post: #1
Dodatki do żywności mają związek z nadczynnością ruchową.
Źródło: The Independent’ maj 2004.

Brytyjscy lekarze ustalili, że dodawane do pożywienia i napojów sztuczne barwniki i konserwanty zwiększają nadczynność ruchową dzieci w wieku przedszkolnym.
Dodatki mają znaczny wpływ na zachowanie normalnych dzieci i ich eliminacja leży w interesie publicznym – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Southampton. Według ich danych po wycofaniu dodatków z żywności liczba dzieci z nadmierną aktywnością ruchową zmniejszyła się o połowę.
Wpływ dodatków na zachowanie dzieci jest dyskutowany od ćwierćwiecza, od momentu wysunięcia w latach siedemdziesiątych pierwszych przypuszczeń, że są one przyczyną wiercenia się i niezdolności dzieci do skupienia uwagi.
Naukowcy mieli trudności z udowodnieniem wpływu dodatków na populacje normalnych dzieci, ponieważ dodatki są wszechobecne w pokarmach i napojach, które dzieci spożywają. Poprzednie badania ukierunkowane były na ich wpływ na dzieci, które zostały zdiagnozowane jako hiperaktywne, przy założeniu, że są one bardziej podatne na działanie dodatków.
Uczeni z Uniwersytetu Southampton przeprowadzili pierwsze badanie wpływu dodatków na normalne dzieci. Wybrano 277 dzieci w wieku od 3 do 4 lat mieszkających na wyspie Wight (wyspa położona u południowych wybrzeży Wielkiej Brytanii w Kanale La Manche) i karmiono je przez cztery tygodnie ściśle kontrolowaną dietą. W ciągu pierwszego tygodnia dzieci miały dietę całkowicie pozbawioną dodatków, czyli środków koloryzujących, takich jak tartrazyna i żółć zachodu słońca oraz powszechnie stosowanego środka konserwującego o nazwie benzoesan sodu.
W drugim tygodniu połowie dzieci dawano sok owocowy zawierający barwniki i konserwanty, natomiast druga połowa dzieci otrzymywała ten sam napój, ale bez barwników i konserwantów. Eksperyment został powtórzony w trzecim i czwartym tygodniu. Rodzice, którzy nie wiedzieli, jakie napoje piło ich dziecko, notowali zmiany w jego zachowaniu. Dzieci poddano również serii testów przeprowadzonych przez niezależnych obserwatorów.
Okazało się, że rodzice uznali swoje dzieci jako znacznie mniej pobudzone, kiedy odstawiono dodatki do żywności, i za nadpobudliwe po ich przywróceniu w diecie.
W końcowych wnioskach autorzy badań stwierdzili, że spadek hiperaktywności wahał się od 6 do 15 procent.
Profesor Jon Warner z Wydziału Zdrowia Uniwersytetu Southampton, który kierował tymi badaniami, oświadczył: „Powyższe wnioski wskazują, że usuwając z diety dzieci sztuczne barwniki i konserwanty w postaci benzoesanu sodu można znacząco wpłynąć na ich nadczynność ruchową”.
Profesor Warner poinformował, że zastosowane w eksperymencie dawki dodatków były „bliskie niższej granicy dawek normalnych”, a mimo to ich wpływ uwidocznił się u wszystkich dzieci bez względu na ich wrażliwość na alergeny.

www.aktywniepozdrowie.pl
Portal dla zdrowo zakręconych
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-04-2011, 10:26
Post: #2
RE: Dodatki do żywności mają związek z nadczynnością ruchową.
Czytając powyższy artykuł, przyłapałam się na odruchu "złości", że eksperymentatorzy z rozmysłem podawali dzieciom szkodliwe substancje... Po chwili zdałam sobie sprawę, że my na co dzień podajemy dzieciom dużo więcej tych szkodliwych substancji Angry
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | aktywniepozdrowie.pl | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS