Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Żywność "Eko" nie zawsze ekologiczna!
13-12-2010, 10:53 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-12-2010 10:55 przez Adalbert.)
Post: #1
Żywność "Eko" nie zawsze ekologiczna!
Źródło: farmer.pl z dnia 26.11.2010.

Badania rynku na świecie wskazują, że aż w 90 procentach przypadków producenci wprowadzają w błąd klientów sprzedając produkty oznakowane jako „eko”, chociaż z ekologią mają one niewiele wspólnego. W Polsce ten proceder także występuje.
Żywność, która jest opatrzona znakiem lub opisem związanym z ekologią lepiej się sprzedaje. Dlatego niektórzy przetwórcy umieszczają na swoich produktach takie informacje, chociaż nie mają do tego prawa.
Marek Szczygielski, Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych w Bydgoszczy – „Karzemy bez zahamowań, bo dbamy o dobro uczciwych producentów ekologicznych i konsumentów.”
Żywność produkowana według zasad rolnictwa i przetwórstwa ekologicznego jest oznakowana nowym unijnym logiem w kształcie liścia. Musi też mieć certyfikat ekologiczny. Towary „udające” ekologiczne są z rynku wycofywane.
Gabriela Kisielewska, Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Bydgoszczy – „Pierwsza rzecz jaką robimy to oczywiście wycofujemy produkt z obrotu, bo jest to istotne naruszenie praw konsumentów. Sugeruje że ma charakter ekologiczny, a w rzeczywistości jest to zafałszowanie.”
Klienci poszukujący naprawdę ekologicznej żywności czują się często zagubieni i oszukiwani.
Danuta Okoniewska, właściciel sklepu z żywnością ekologiczną w Bydgoszczy – „To jest powszechne w marketach, ze jest bio, ekologiczne, naturalne i ludzie mają mętlik.”
Taki proceder nie musi być bezkarny. Nieuczciwi producenci mogą być ukarani grzywną sięgającą nawet 10 % rocznego przychodu firmy.

www.aktywniepozdrowie.pl
Portal dla zdrowo zakręconych
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-12-2010, 14:08
Post: #2
RE: Żywność "Eko" nie zawsze ekologiczna!
Bardzo ciekawe jak to jest z tymi karami finansowymi :/ Słyszałam, że te mandaty są śmiesznie małe i producentom wcale nie szkodzą :/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-12-2010, 10:48
Post: #3
RE: Żywność "Eko" nie zawsze ekologiczna!
Myślę, że my wszyscy możemy mieć wpływ na wysokość kar. Wystarczy "podkablować" paskudnego producenta raz, drugi, trzeci... aż mu się odechce okłamywać konsumentów. Że co, że "kablowanie" jest nieładne? A wciskanie nam kitu jest cacy?!
Kiedy łobuz zniszczy nam ogródek, to zgłaszamy to Policji, ale gdy łobuz niszczy nam wątrobę, to może się czuć bezkarny?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-12-2010, 17:48
Post: #4
RE: Żywność "Eko" nie zawsze ekologiczna!
Kary są faktycznie śmiesznie niskie, a ich wysokość jest taka sama dla małych producentów, jak i dużych. Na tych małych może jeszcze działają, bo dla nich to może być jednak spory wydatek, ale najwięksi zupełnie się tym nie przejmują.
Może niezłym rozwiązaniem byłoby wyznaczenie kar jako procentowych wartości od dochodu takiego producenta, wtedy każdy odczuwałby to boleśniej. I tak na przykład za złe oznakowanie można by wyznaczyć karę w wysokości 1% dochodu takiej firmy. To chyba było skuteczniejsze... tak mi się wydaje.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości

Kontakt | aktywniepozdrowie.pl | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS