Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Karaluchy wywołują astmę!
19-05-2011, 17:52
Post: #1
Karaluchy wywołują astmę!
Źródło: Dziennik.pl z dnia 19.05.2011.

Astma jest chorobą, która w ostatnich latach diagnozowana jest coraz częściej, a w wielu krajach, zwłaszcza wysoko rozwiniętych, stanowi już poważny problem zarówno społeczny, zdrowotny, jak i ekonomiczny.

To właśnie trudności w oddychaniu pojawiających się u dzieci bardzo często boją się rodzice, bowiem astma ujawnia się najczęściej przed 6. rokiem życia i mocno utrudnia późniejsze funkcjonowanie.

Przyczyny astmy najczęściej dopatrywano się w zanieczyszczeniu środowiska naturalnego, choć ważne były również uwarunkowania genetyczne.

Ostatnio okazało się jednak, że winne mogą być również… karaluchy. Amerykańscy naukowcy z Columbia University zaobserwowali niepokojącą prawidłowość wśród uczniów nowojorskich szkół, którą postanowili dokładnie zbadać – jak podaje Dziennik.pl

Grupą testową byli uczniowie różnych części miasta, którzy, w zależności od zamieszkiwanego rejonu, częściej lub rzadziej chorowali na astmę.

Naukowcy przebadali 239 dzieci w wieku od 7 do 8 lat, z których 120 cierpiało na tę chorobę. Uczeni skupili się na analizie warunków mieszkaniowych, pobierając np. próbki kurzu z ich łóżek. Przebadanie pod kątem występowania alergenów dało zaskakujące wyniki.

Okazało się bowiem, że najwięcej alergenów pochodzi od karaluchów, myszy i kotów, ale to właśnie te pierwsze miały najsilniejszy wpływ na pogorszenie zdrowia osób ze skłonnościami do astmy.

Wyniki swoich badań naukowcy opublikowali w magazynie „Journal of Clinical Immunology”. Mają być one dowodem na to, że skuteczna walka z plagą karaluchów i myszy, które nękają duże miasta, może być sposobem na obniżenie ilości zachorowań na astmę mieszkańców metropolii.

www.aktywniepozdrowie.pl
Portal dla zdrowo zakręconych
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-05-2011, 12:54 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-05-2011 12:55 przez Adalbert.)
Post: #2
RE: Karaluchy wywołują astmę!
Słońce redukuje ryzyko astmy wśród dzieci.

Źródło: PAP z dnia 20.05.2011.

Witamina D, absorbowana głównie z promieni słonecznych, zmniejsza ryzyko zachorowania na astmę - potwierdzają badania, o których informuje "International Journal of Biometeorology".
Hiszpańscy naukowcy stwierdzili, że dzieci, które mieszkają w zimniejszych i bardziej zachmurzonych miastach są bardziej narażone na rozwój choroby.
"Długa ekspozycja na promieniowanie słoneczne może powodować raka, jednak niebezpieczeństwo stwarza także unikanie słońca" - mówi autor badań Alberto Arnedo-Pena, epidemiolog z Centrum Zdrowia Publicznego w Castellon.

90 proc. witaminy D syntezowane jest w skórze pod wpływem promieni słonecznych. W przypadku osób cierpiących na astmę poziom witaminy tej jest niższy, co może wpływać na zaburzenia funkcjonowania układu oddechowego - twierdzą badacze.

Badania prowadzone wśród ponad 45 tys. dzieci i nastolatków z dziewięciu hiszpańskich miast wykazały, że większy odsetek choruje na astmę na północy kraju, gdzie słońce pojawia się rzadziej. Potwierdza to wcześniejsze informacje o wyższej zachorowalności na astmę w krajach mniej nasłonecznionych, w których zaleca się przyjmowanie suplementów zawierających witaminę D.

Hipoteza o wpływie "witaminy słońca" na ryzyko astmy pojawiła się po raz pierwszy około pięć lat temu, dlatego naukowcy podkreślają, że niezbędne jest przeprowadzenie dalszych testów, aby określić, jaka dawka słońca jest optymalna.

www.aktywniepozdrowie.pl
Portal dla zdrowo zakręconych
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | aktywniepozdrowie.pl | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS