Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Producenci sprzedają mrożonki nie spełniające norm!
05-02-2011, 15:30
Post: #1
Producenci sprzedają mrożonki nie spełniające norm!
Źródło: finanse.wp.pl,
autor: Sebastian Ogórek, Redaktor Serwisów Ekonomicznych Wirtualnej Polski

Trzy na cztery zakłady produkcyjne sprzedają mrożonki nie spełniające norm - wynika z badań przeprowadzonych przez IJHARS. Inspekcja zwraca uwagę, że producenci źle informują o tym, co znajduje się w mrożonkach.
Kontrola Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) miała sprawdzić jak produkowane w Polsce mrożonki są oznakowane oraz czy spełniają wymagania jakościowe. Okazało się, że do nieprawidłowości dochodzi w 74 proc. zakładów produkcyjnych, a wśród przebadanych partii towaru co czwarta nie powinna być sprzedawana.
Różnica tylko 20 procent
IJHARS sprawdził m.in. mrożone zupy, warzywa na patelnię, drugie dania do samodzielnego przyrządzenia. Badania laboratoryjne nieprawidłowości wykazały w co czwartym produkcie. Producenci przede wszystkim co innego pisali na opakowaniu, a co innego do niego wkładali. Różnice w deklarowanych składnikach dochodziły do 20 proc.
- Niezgodna z deklaracją zawartość warzyw stanowiących składnik środka spożywczego może wynikać z nieprzestrzegania receptur zakładowych, stosowania tych składników w ilościach innych niż określono w dokumentach lub chęci zafałszowania produktu - napisano w komunikacie IJHARS.
To kurczak czy świnia?
Problemem jest też odpowiednie znakowanie mrożonek. Producenci na opakowaniach często podają informacje wprowadzające klientów w błąd. Dotyczy to aż 32 proc. skontrolowanych produktów. Na mrożonkach można więc znaleźć informację "wyłącznie z naturalnych składników", ale przecież nikt nie może zrobić jedzenia z "nienaturalnych składników". Na dodatek w składzie często nie wskazuje się jaki rodzaj mięsa jest elementem dania, nie wiadomo więc czy kupujemy kurczaka, wołowinę czy wieprzowinę. IJHARS zwraca też uwagę, na brak informacji o tym jak długo mrożonkę możemy trzymać w zamrażarce.
Pomimo tych uwag kary wymierzone producentom przez inspekcję wydają się śmieszne. Konsekwencje finansowe poniosła tylko jedna firma, która musi zapłacić 1319 zł. Nic więc dziwnego, że producenci nie specjalnie przejęli się badaniami.
- Porównując wyniki z poprzednią kontrolą tego asortymentu, przeprowadzoną w 2009 roku, można zauważyć wzrost nieprawidłowości w zakresie spełniania wymagań określonych w deklaracji o 13 punktów procentowych, a w zakresie znakowania o 14 punktów procentowych - napisano we wnioskach pokontrolnych.
Przypomnijmy, że IJHARS zgodnie z dzisiejszym prawem może ujawniać jedynie zbiorcze dane dotyczące kontroli żywności. Zabronione jest m.in. wymienianie, która firma i który jej produkt nie spełniają norm lub w inny sposób łamią prawo. Na ten fakt uwagę zwracali już producenci piwa. Gdy w zeszłym roku IJHARS przebadała polskie piwa, część z browarów ujawniła wyniki kontroli. W ten sposób chcieli pokazać, które piwa są dobrze i zgodnie z przepisami uwarzone.

www.aktywniepozdrowie.pl
Portal dla zdrowo zakręconych
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-02-2011, 10:25
Post: #2
RE: Producenci sprzedają mrożonki nie spełniające norm!
Kto by pomyślał, że jest tak źle. Jedyna rada to chyba nauczyć się czytać dokładnie etykiety i jak są na nich jakieś niedomówienia to nie kupować!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-02-2011, 11:05
Post: #3
RE: Producenci sprzedają mrożonki nie spełniające norm!
Krew mnie zalewa jak to czytam! Nie mieści mi się w głowie, że Inspekcja (Inspekcja!!!) nie może podawać do wiadomości publicznej nazwy firm, które nas tak bezczelnie oszukują! Powinno się o tym głośno mówić! i to najlepiej w wiadomościach wieczornych! Na przykład w Faktach! Jako najważniejszą informację dnia!!! I jeszcze te kary! 1300zł???? Śmiać się czy płakać? 1300zł...dla producenta, korporacji...Zapłaci i dalej się będzie śmiać za naszymi plecami! Nie wiem jak Wy, ale ją sądzę, że naszej URZĘDOWEJ KONTROLI ŻYWNOŚCI przydałby się porządny kopniak w...No wiecie w co. Jestem w stanie uwierzyć, że to co kupię w sklepie jest bezpieczne, żadnych bakterii, robaków itd. Ale co z jakością? Płacimy za żywność coraz więcej! A czy dostajemy coraz lepszą? NIE!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | aktywniepozdrowie.pl | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS