Forum aktywniepozdrowie.pl
Zachorowalność na gruźlicę, a... pożyczki! - Wersja do druku

+- Forum aktywniepozdrowie.pl (http://forum.aktywniepozdrowie.pl)
+-- Dział: ORGANIZM CUDOWNY MECHANIZM (/forum-1.html)
+--- Dział: STYL ŻYCIA (/forum-30.html)
+--- Wątek: Zachorowalność na gruźlicę, a... pożyczki! (/thread-81.html)Zachorowalność na gruźlicę, a... pożyczki! - Adalbert - 18-03-2011 22:14

Źródło: New Scientist, 23 lipca 2008

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) pożycza pieniądze krajom z finansowymi problemami i w zamian wymaga od nich ograniczania wydatków w celu, między innymi, kontroli inflacji.
David Stuckler i jego współpracownicy z Uniwersytetu Cambridge w Anglii przeanalizowali szerzenie się gruźlicy w 21 krajach środkowej i wschodniej Europy, które otrzymały po roku 1989 pożyczki z IMF. Okazało się, że te pożyczki wiążą się z wynoszącym średnio 13% wzrostem przypadków gruźlicy i 16% wzrostem liczby przypadków śmiertelnych.
Zespół ten odkrył również, że po otrzymaniu pożyczki z IMF kraje wydawały mniej na kontrolowanie gruźlicy i miały mniej lekarzy na osobę. Co więcej, okazuje się, że im większa jest pożyczka z IMF, tym większy jest przyrost przypadków gruźlicy.
Efekt ten nie wynika z tego, że kraje z pogarszającą się zachorowalnością na gruźlicę przyciągały większą uwagę IMF, twierdzi Stuckler, bowiem częstość występowania w nich gruźlicy przed otrzymaniem pożyczki z IMF była stała lub wręcz malała.
Zespół ustalił także, że w każdym roku po zadłużeniu się w IMF, częstość występowania gruźlicy rosła średnio o 4% rocznie.


RE: Zachorowalność na gruźlicę, a... pożyczki! - Belfegor - 21-03-2011 10:04

Coś w tym chyba jest. Pamiętam z dawnych lat, że RTG klatki piersiowej było obowiązkowe, a kto się nie stawił (chyba raz na 2 lata), to odwiedzał go dzielnicowy.
Widać dzisiaj ktoś znalazł w tej słusznej prewencji zdrowotnej "kolejne oszczędności".