Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bój o dietę Dukana
03-06-2011, 8:50
Post: #1
Bój o dietę Dukana
Źródło: PAP, Life z dnia 02.06.2011.

Twórca najsłynniejszej diety proteinowej, dr Pierre Dukan pozwał francuskiego dietetyka Jeana-Michela Cohena. Dukanowi nie spodobało się określenie jego programu żywieniowego jako "niebezpiecznej fantazji".

Pozwany dietetyk, Jean-Michel Cohen, którego diety cieszą się również dużą popularnością, powiedział w jednym z wywiadów, że dieta Dukana jest bardzo niebezpieczna. - Ta dieta powoduje zniszczenia przewodu pokarmowego, co prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych u niektórych pacjentów, tj. wzrost poziomu cholesterolu, problemy układu krążenia, a nawet raka piersi - przekonywał w wywiadzie Jean-Michel Cohen.

Dr Dukan, którego 20 książek opisujących "dietę-cud" rozeszło się w milionach egzemplarzy na całym świecie, pozwał Dr Cohena za zniesławienie i domaga się zadośćuczynienia w wysokości 15 tys. euro.

Prawnik Dukana, Sebastien Dufay, powiedział w paryskim sądzie, że jego klient nie akceptuje stwierdzenia jakoby wymyślona przez niego dieta "była niebezpieczna dla francuskiej populacji".

- Mój klient nie szuka profitów i sławy. On po prostu chce przekazać ludziom wyszczuplającą metodę, która pozwoli im zwalczyć otyłość na całe życie - dodaje przedstawiciel Dukana.

Druga strona sporu przekonuje, że dieta proteinowa jest jak bańka mydlana, która szybko pęka. - Dzięki magii dr. Dukana jednego dnia bardzo tracisz na wadze, a drugiego odzyskujesz utracone kilogramy - przekonuje obrońca dr Jeana-Michela Cohena, Richard Malka.

Swoje oskarżenia dr Cohen uzasadnia badaniami przeprowadzonymi na 5 tys. zwolenników diety proteinowej. Badania internetowe sugerują, że 80 proc. osób, które stosowały słynną dietę, w ciągu czterech lat powróciło do swojej pierwotnej wagi. Dr Dukan przekonuje, że jedynie 40 proc. osób tyje po stosowaniu jego diety.

- Postępowanie toczy się tylko dlatego, że Dr Cohen powiedział prawdę i był pierwszą osobą, która zdecydowała się ostrzec społeczeństwo przed konsekwencjami stosowania diety Dukana - podkreśla Malka.

Werdykt w tej sprawie zapadnie 5 lipca.

Komentarz dietetyków serwisu diety.onet.pl:

Dieta Dukana jest dietą nieracjonalną i szkodliwą dla zdrowia. Oto jej największe wady:

* nadmierna podaż białka, która prowadzić może do zakwaszenia organizmu, obciążyć nerki, stawy i wątrobę,
* brak urozmaicenia, co może wiązać się z niedoborami pokarmowymi,
* brak lub mała zawartość węglowodanów (w zależności o etapu diety), co może przyczynić się do osłabienia i ogólnego uczucia zmęczenia,
* brak błonnika pokarmowego w pierwszej fazie może skutkować uporczywymi zaparciami,
* zbyt duża ilość produktów pochodzenia zwierzęcego wprowadza do diety spore ilości nasyconych kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu, co może wpłynąć na zwiększenie poziomu cholesterolu we krwi i wzrost ryzyka wystąpienia miażdżycy i innych chorób sercowo-naczyniowych.

Sposób odżywiania preferowany przez dr. Dukana jest bardzo kuszący, głównie ze względu na szybką utratę kilogramów, brak uczucia głodu (dzięki dużej zawartości białka w produktach) oraz łatwości w stosowaniu (nie trzeba liczyć kalorii).

Jeśli chcemy trwale schudnąć, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że dieta, która nie jest poprawnie zbilansowana, nie będzie skuteczna i przyniesie więcej szkód niż pożytku. Dobrze opracowana dieta wprowadza do jadłospisu pełnoziarniste produkty, chude nabiał i mięso, warzywa, owoce, ok. 2 litrów płynów na dobę; wymagane są również regularne pory spożywania posiłków.

www.aktywniepozdrowie.pl
Portal dla zdrowo zakręconych
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-06-2011, 8:54
Post: #2
RE: Bój o dietę Dukana
Dlatego polecamy Piramidę Zdrowia, która czytelnie - obrazkowo - pokazuje, jaki powinien być właściwy rozkład różnorodności pożywienia w codziennej diecie każdego człowieka: http://www.aktywniepozdrowie.pl/index.php?go=piramida

www.aktywniepozdrowie.pl
Portal dla zdrowo zakręconych
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | aktywniepozdrowie.pl | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS