Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Niebezpieczne napoje energetyczne
14-02-2011, 16:04
Post: #1
Niebezpieczne napoje energetyczne
Źródło: wiadomosci.wp.pl

Amerykańscy naukowcy ostrzegają: napoje energetyczne mogą być niebezpieczne dla dzieci i młodzieży. Potencjalnie groźne skutki ich picia to głównie spowodowane nadmiarem kofeiny lub podobnych substancji palpitacje serca i udary, mogące nawet spowodować zgon.
Naukowcy z wydziału medycznego Uniwersytetu Miami zawarli te ostrzeżenia w raporcie, opublikowanym na łamach pisma medycznego "Pediatrics". Podstawą raportu były dane rządowe, informacje grup interesów, literatura naukowa, artykuły prasowe i analiza konkretnych przypadków.
Autorzy ostrzegają, że w napojach energetycznych często można znaleźć składniki, potęgujące działanie kofeiny, a także substancje, które mogą powodować nudności i biegunkę. Zalecają pediatrom rutynowe pytanie pacjentów i ich rodziców o spożywanie napojów energetycznych i odradzanie ich stosowania.
Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Miami, napoje energetyczne powinny podlegać równie rygorystycznym regulacjom, co alkohol, wyroby tytoniowe i leki na receptę. Wskazują oni również, że w przypadku dzieci i młodzieży nie zdefiniowano dotąd bezpiecznych ilości napojów energetycznych. Nie ma też badań nad skutkami długotrwałego spożycia.
Napoje te pojawiły się w USA ponad 20 lat temu i są tam najszybciej rozwijającym się sektorem rynku napojów - podkreśla agencja Associated Press. Oczekuje się, że w tym roku dochód z ich sprzedaży przekroczy 9 mld dolarów. Autorzy raportu zwracają uwagę, że z badań wynika, że po takie napoje regularnie sięga w USA jedna trzecia nastolatków i młodych dorosłych.
Raport ukazał się w czasie, gdy urząd kontroli żywności i leków (FDA) zajął się napojami energetycznymi, zawierającymi alkohol i kofeinę. W kilku stanach napojów takich już zakazano.

www.aktywniepozdrowie.pl
Portal dla zdrowo zakręconych
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-02-2011, 8:18
Post: #2
RE: Niebezpieczne napoje energetyczne
Napoje energetyzujące zawierające alkohol? :/ U nas takich chyba nie ma? Wiem, że co poniektórzy mieszają redbulla z alkoholem, ale żeby gotowe? Tak naprawdę to nie wiem o co chodzi z tymi napojami...są złe? są dobre? przecież nie ma tam żadnych szkodliwych substancji...najwięcej chyba witamin?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-02-2011, 10:10
Post: #3
RE: Niebezpieczne napoje energetyczne
Raport dotyczy rynku amerykańskiego, widać u nich w napojach energetyzujących może występować alkohol.
Nie sądzę, aby w napojach energetyzujących występowały tylko witaminy. Nie wierzę temu, co piszą na etykietach, dlatego nie sięgam po żadne ...bule i ...gery. Dla mnie, to chemiczne świństwo!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-02-2011, 10:08
Post: #4
RE: Niebezpieczne napoje energetyczne
Źródło: finanse.wp.pl

Do końca tego roku na puszkach z napojami energetycznymi powinny pojawić się napisy ostrzegawcze - informuje "Gazeta Wyborcza".

- Rodzice nie mają wystarczających informacji, jak taki napój może oddziaływać na młody organizm. Dlatego na opakowaniach znajdzie się ostrzeżenie, że to produkt nie dla dzieci - powiedziała Sam Rowe z europejskiej organizacji napojów bezalkoholowych UNESDA. Będą napisy "Konsumuj z umiarem" oraz "Nierekomendowany dla dzieci, kobiet w ciąży i osób wrażliwych na kofeinę.

W Norwegii, Danii i Walii Południowej część szkół zakazała picia napojów energetycznych. Ostatnio dołączyło kilka szkół w Holandii.

www.aktywniepozdrowie.pl
Portal dla zdrowo zakręconych
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-02-2011, 12:29
Post: #5
RE: Niebezpieczne napoje energetyczne
Słyszałam tego newsa dziś w radiu. Pani Prowadząca pokusiła się o stwierdzenie, że jedna puszka takiego napoju to dla dziecka równowartość 7 kaw :/ przesadza...? Fakt, że dzieciaki piją to chyba wiadrami. Nie wydaje mi się jednak, żeby umieszczanie takich informacji na opakowaniach miało coś zmienić. My nie czytamy etykiet! A zwłaszcza dzieciaki! Taka prawda! Jak dla mnie to tylko zrzucanie odpowiedzialności na nas konsumentów. W razie problemów producenci będą krzyczeć "Przecież ostrzegaliśmy!". Trochę mi to przypomina historię z dziurami na polskich drogach i ograniczeniami prędkości. Władze nie ponoszą odpowiedzialności za to, że urwałeś koło, przecież stał znak z 30 w czerwonym kółeczku :/ Twoja wina!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-02-2011, 13:34
Post: #6
RE: Niebezpieczne napoje energetyczne
od takich napojów to chyba już kawa lepsza Smile też budzi, a za to jaki ma cudowny smak!

Uwielbiam Czekoladę Big Grin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | aktywniepozdrowie.pl | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS