Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mądre grillowanie
10-09-2010, 13:51
Post: #1
Mądre grillowanie
(02-09-2010 17:40)aga napisał(a):  A jak grilować, żeby było zdrowo?

Grillowanie jest jedną z praktyk kulinarnych polecanych przez żywieniowców. Co więcej, jest to metoda na przygotowanie nie tylko zdrowego posiłku, ale także bardzo smacznego.Takie połączenie musi więc zadowalać!!! Z jednej strony przyrządzanie potraw na świeżym powietrzu jest ciekawszym 'wyzwaniem' niż gotowanie w kuchni, poza tym nie wymaga użycia tłuszczów, czyli jest korzystniejsze dla naszego zdrowia.

Jeszcze kilka lat temu nie wyobrażaliśmy sobie innej potrawy z grilla niż...kiełbaska. Na szczęście nasze nastawienie powoli się uplastycznia. Coraz częściej na ruszcie lądują nie tylko różne gatunki mięs, ale również ryby, owoce morza, warzywa, a nawet owoce.

Niestety nieumiejętny proces grillowania może mieć dla nas katastrofalne skutki. I nie mam tu na myśli pożaru lasu lub samopodpalenia (choć i na to musimy uważać). Podczas spalania węgla do naszej żywności mogą przedostawać się szkodliwe substancje, takie jak np. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). Powstają ponadto nadtlenki oraz wolne rodniki. Wszystkim tym substancjom przypisuje się działanie kancerogenne, dlatego też coraz częściej słyszymy, że "grillowany" to "rakotwórczy".

A przecież wcale tak nie musi być! To nie samo grillowanie jest dla nas szkodliwe, a sposób w jaki to robimy. Na szczęście istnieje kilka prostych zasad, dzięki którym nie będziemy musieli bać się rusztu:

1. Mięso przed grillowaniem warto jest dobrze zamarynować. Będzie wtedy bardziej kruche i nie będzie wymagało długiego czasu grillowania. Zmniejszy to ilość szkodliwych substancji, które mogą przejść do potrawy;

2. Wykorzystujmy jedynie węgiel drzewny lub drewno pochodzące z drzew liściastych. Unikajmy drewna drzew iglastych, w tym także igiełek i szyszek, ponieważ zawierają duże ilości żywicy przechodzącej pod wpływem temperatury w szkodliwe substancje;

3. Nie używajmy do rozpalania gazet, kartonowych opakowań itp. Wykorzystywana do ich barwienia farba ma toksyczne działanie;

4. Najlepiej przy rozpalaniu grilla w ogóle nie wykorzystywać rozpałki (zwlaszcza parafiny i ropy!)...

5. ...jeśli już nie możemy sobie poradzić bez rozpałki, to wykorzystajmy ją tylko na początku. Nie polewajmy grilla rozpałką już podczas pieczenia potraw!

6. Nie kładźmy potraw bezpośrednio na ruszt. Używajmy profilowanych tacek aluminiowych. Po pierwsze nie dopuścimy w ten sposób do wytapiania się tłuszczu (z mięsa) i kapania na węgle - nie powstaną szkodliwe substancje. Po drugie zawarte w dymie substancje nie osadzają się na produktach;

7. Nie pieczmy potraw zbyt długo - są wówczas bardzo ciężkostrawne i pozbawione wartości odżywczych;

8. Po zakończeniu grillowania nie zapomnijmy o dokładnym umyciu rusztu!

Wprawdzie sezon na grilla powoli dobiega już końca, ale warto pamiętać o podstawowych zasadach towarzyszących tej sztuce kulinarnej Smile Kto wie? Może przypomnimy sobie coś z tego za rok, wraz z nadejściem cieplejszych wiosennych i letnich dni...

Smacznego i pozdrawiam,
Ola Koper
Odpowiedz cytując ten post
10-09-2010, 18:40
Post: #2
RE: Mądre grillowanie
Słyszałam (choć sama jeszcze tego nie praktykowałam), że niektórzy posypują żarzące się węgle ziołami. Dodaje to potrawom aromatu, a i odstrasza komaryExclamation
I ciekawe jest to co napisała Ola o rozpałce z drzew iglastych.Huh Zawsze używałam sosnowego suszu. Teraz pójdę po jaką osinkę. Dzięki, Pani Olu.
Odpowiedz cytując ten post
10-06-2011, 8:39
Post: #3
RE: Mądre grillowanie
Ja znalazłam pewien artykuł w internecie, dotyczący zasad zdrowego grillowania i jestem ciekawa jakie są Wasze opinie. Czy to co jest tutaj napisane ma jakiś sens?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-06-2011, 9:35
Post: #4
RE: Mądre grillowanie
(10-06-2011 8:39)Brigida napisał(a):  Ja znalazłam pewien artykuł w internecie, dotyczący zasad zdrowego grillowania i jestem ciekawa jakie są Wasze opinie. Czy to co jest tutaj napisane ma jakiś sens?

A gdzie ten artykuł???Huh
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-06-2011, 14:20
Post: #5
RE: Mądre grillowanie
Kliknij słowo "tutaj" w poście Brygidy Tongue

A w ogóle to chyba o tym już był mowa. Kilka postów wyżej...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
30-11-2013, 21:17 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-11-2013 21:21 przez MonikaORSO.)
Post: #6
RE: Mądre grillowanie
__________________________________________
MĄDRE GOTOWANIE TO TAK / SZYBKO TEŻ! ♥♥♥♥♥

__________________________________________


Załączone pliki Miniatury
   

REALIA. http://sandrarecho.pinger.pl/m/8256460
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | aktywniepozdrowie.pl | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS