Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tego w ogóle nie powinno się jeść
27-06-2011, 21:26
Post: #1
Tego w ogóle nie powinno się jeść
Źródło: kuchnia.wp.pl z dnia 27.06.2011.

Czy zastanawialiście się kiedyś jakie produkty, po które chętnie sięgamy, należą do najbardziej niezdrowych? Takich "perełek" na sklepowych półkach jest całkiem sporo. Kolorowa etykietka i ładne opakowanie przyciągają naszą uwagę.

Smak truskawkowy w jogurcie.
Czym się różni jogurt truskawkowy od tego "o smaku truskawkowym"? Producentowi wystarczą barwniki i odpowiednie aromaty, by klienta złapać w sidła. Taki jogurt przeważnie nie ma nic wspólnego z truskawkami, nawet nie leżał w ich sąsiedztwie. Zawsze sięgając po tego typu produkty warto mieć w pamięci, czym się je zabarwia. Zazwyczaj są to ekstrakty z aronii lub buraka, ale zdarza się, że za kolor odpowiada koszenila, którą otrzymuje się z... mszycy żerującej na kaktusach. Owady te występują w tropikalnych rejonach Ameryki Południowej i Centralnej i wytwarzają barwnik odstraszający inne owady. Barwnik otrzymuje się z odwłoków i jaj owadów. Poza tym jest on wykorzystywany jako naturalny środek do odstraszania mrówek.

Sery topione.
Statystyczny Polak zjada rocznie 2 kg środków chemicznych. Środki te zawarte są oczywiście w artykułach spożywczych, również w popularnych serach topionych. Tak naprawdę to produkt pochodny sera, wytworzony przez topienie go z dodatkiem topników. Jako topniki używane są: kwas cytrynowy, kwas winowy, kwas mlekowy i ich sole. Ich skład się różni, jednak najbardziej szkodzą naszemu zdrowiu karagen oraz sole emulgujące (difosforan sodu/potasu, polifosforan, fosforan sodu). Mają bardzo niekorzystny wpływ na nasz metabolizm.

Kostki rosołowe.
Drobiowe, warzywne, bulionowe - do wyboru, do koloru. Kostki rosołowe o różnych smakach i zapachach zalegają na sklepowych półkach. Są wygodne i łatwe w użyciu i... nic poza tym. Specjaliści od żywienia twierdzą, że kostki bulionowe bez wahania można zaliczyć do tzw. junk food, czyli do śmieciowego jedzenia i powinny na stałe zniknąć z naszej diety. 10 proc. składu kostki stanowią tłuszcze zwierzęce lub roślinne, natomiast prawie 50 proc. to niepożądana w diecie sól. Reszta to zagęszczacze, barwniki, aromaty - w tym glutaminianu sodu.

Słodziki.
Aspartam znajduje się w tysiącach produktów dietetycznych, napojach a nawet gumach do żucia - to jeden z najczęściej używanych słodzików. Jednak lekarze biją na alarm: sięganie po słodziki syntetyczne - właśnie po silnie toksyczny aspartam - to jeden z najgorszych wyborów. Spożywanie tego środka może wywołać lub zaostrzyć przebieg wielu poważnych chorób. Wymienia się nowotwory mózgu, stwardnienie rozsiane, epilepsję, cukrzycę, syndrom chronicznego zmęczenia, chorobę Parkinsona, chorobę Alzheimera czy zaniki pamięci. Dwa razy słodszy od cukru i prawie nie ma kalorii, wydawałoby się, że to ideał. Jednak związki, z których się składa, czyli kwas asparaginowy, fenyloalanina i metanol niekorzystnie działają na nasz organizm.

Kolorowe napoje gazowane.
Kofeina, sztuczne barwniki, związki siarki - to tylko niektóre składniki jakie znajdziemy w gazowanych płynach. Przeciętna szklanka takiego napoju dostarcza nam około 150 kcal. Z kolei kwaśne substancje zawarte w takich napojach uszkadzają szkliwa zębów i nadają im brzydki wygląd. Przy codziennym spożyciu 4-5 szklanek napoju gazowanego ryzyko uszkodzeń szkliwa wzrasta nawet do 252 proc! Badania wykazały także ich wpływ na rozwój osteoporozy, otyłości oraz chorób serca. Na dodatek, po wypiciu napoju bogatego w cukier, mija ochota na spożywanie zdrowej żywności, co z kolei prowadzi do niedoborów składników odżywczych.

Chipsy.
Tłuszcze typu trans to zmartwieniem amatorów chipsów. Specjalnie dla nich firmy zajmujące się produkcją tego typu przekąsek, coraz częściej ograniczają użycie tego typu tłuszczów lub całkowicie je eliminują. Niestety, pozostaje jeszcze wysoka temperatura, która przyczynia się do powstawiania akryloamidów. Dzieje się tak, gdyż ziemniaki są bogate w skrobię i zawierają aminokwas asparaginę. Pod wpływem wysokiej temperatury - powyżej 120 st. C. - po pewnym czasie dochodzi do reakcji sprzężenia między asparaginą oraz węglowodanami, w wyniku czego powstaje akrylamid. Ten uznawany jest za środek rakotwórczy, który bardzo negatywnie wpływający na ryzyko chorób serca. Badania przeprowadzone przez polskich naukowców pod kierownictwem prof. Marka Naruszewicza dowiodły, że regularne jedzenie chipsów zwiększało poziom akrylamidu we krwi.
--------------------------------------
Exclamation
Chcesz być świadomym konsumentem, chcesz się dowiedzieć więcej o "ulepszaczach" żywności - zajrzyj na stronę: http://www.aktywniepozdrowie.pl/index.ph...adkat_id=3

www.aktywniepozdrowie.pl
Portal dla zdrowo zakręconych
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | aktywniepozdrowie.pl | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS