Forum aktywniepozdrowie.pl
Uważaj na to, co pijesz. - Wersja do druku

+- Forum aktywniepozdrowie.pl (http://forum.aktywniepozdrowie.pl)
+-- Dział: ZDOBYWAMY PIRAMIDĘ (/forum-8.html)
+--- Dział: NAPOJE i SPÓŁKA (/forum-37.html)
+--- Wątek: Uważaj na to, co pijesz. (/thread-97.html)



Uważaj na to, co pijesz. - Adalbert - 09-05-2011 17:34

Źródło: fitness.wp.pl/zdrowie/aktualnosci/art616

W ciepłe dni chętnie sięgamy po orzeźwiające napoje. Uważajmy jednak na to, co pijemy. Kolorowe, gazowane napoje pełne cukru, a także popularne napoje energetyczne niszczą zęby. Zębom szkodzi zawarty w napojach cukier, kwas oraz barwniki. Szczególnie narażone na negatywny wpływ napojów są dzieci.

Słodkie, zimne, gazowane – czego nie pić?
Cola, napoje energetyczne z kofeiną, a nawet popularne ice-tea znajdują się na czarnej liście dentystów od wielu lat. Wszystko za sprawą chemii zawartej w napojach, która nie tylko podrażnia nasze zęby, ale może doprowadzić do niebezpiecznej erozji szkliwa, a w konsekwencji do próchnicy. Tymczasem statyczny Polak rocznie wypijają aż 46 l. napojów gazowanych rocznie - dane Canadean. Tylko 2 proc. zwraca uwagę na skład chemiczny napoju.

W upalne dni nie zastanawiamy się nad tym, co pijemy. Sięgamy po napoje dające ochłodę. Tymczasem większość z nich negatywnie wpływa na nasze zęby. Słodkie, gazowane napoje zawierają niebezpieczny dla szkliwa kwas fosforowy i cytrynowy, który rozpuszcza szkliwo, podnosząc przy tym pH w ustach. Wiele z nich posiada w swoim składzie cukier w różnych postaciach, będący pożywką dla bakterii. Z kolei napoje typu ice-tea czy popularne oranżady zawierają barwniki i dodatki smakowe, które nie tylko odbarwiają nasze zęby, nadając im żółty lub szary kolor, ale mogą być przyczyną reakcji alergicznych w jamie ustnej – wyjaśnia lek. stom. Wojciech Fąferko z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic w Katowicach.

Chemia króluje w popularnych napojach. Półlitrowa butelka napoju gazowanego zawiera przeciętnie 15 łyżeczek cukru. Kwasy zawarte z kolei w napojach, zarówno w tych tradycyjnych, jak i light uszkadzają zęby, są również powodem podrażnień dziąseł i języka. Na tym jednak nie kończy się lista napojów zakazanych przez dentystów.
Groźne dla zębów są także zimne napoje. – W naszej jamie ustnej utrzymuje się temperatura 36.6 °C lub nieco wyższa. Pijąc napój mający 5-10 °C, czyli napój prosto z lodówki lub z lodem możemy narazić nasze zęby na szok termiczny, a konsekwencji na pęknięcie szkliwa. Pojawiają się wtedy mikroszczeliny, w których rozwijają się bakterie, powodujące próchnicę – przestrzega dr Fąferko.

Zasady picia słodkich i gazowanych
Nie oznacza to jednak, że z napojów trzeba całkowicie rezygnować, chociaż i to zalecają dentyści. Zdaniem dr Fąferko ryzyko próchnicy można zminimalizować stosując się do kilku prostych zasad. – Najprościej jest zrezygnować z napojów na rzecz napojów niegazowanych i wody, zwłaszcza tej bogatej w wapń. Jeśli jednak dalej kusi nas cola lub słodka oranżada, pijąc je nie płuczmy nimi zębów, tylko od razu połykajmy. Unikniemy wtedy osadzania się cukrów i kwasu na powierzchni szkliwa – mówi.

I dodaje: - Odpuśćmy sobie takie napoje przed snem. Zawarty w nich cukier przez noc będzie pożywką dla bakterii. Rano także odpowiadać będzie za nieprzyjemny zapach z ust. Ważne jest także, aby nie myć zębów od razu po wypiciu napoju. Większość związków chemicznych zawartych w napojach rozmiękcza szkliwo – wyjaśnia dentysta.
Z pomocą mogą przyjść także wyniki badań amerykańskich naukowców z Academy of General Dentistry (AGD). Ich zdaniem picie coli czy oranżady przez słomkę zmniejsza negatywny wpływ płynu na zęby. – Słomka oczywiście musi być skierowana do tylnej części jamy ustnej. Tak, aby ograniczyć kontakt napoju z zębami – mówi dr Fąferko.

Gimnastyka ze słomką, zasady picia napojów - na tym tle całkiem rozsądnie wygląda wprowadzenie do letniej diety zwykłej wody.
Nie ma znaczenia, jaka woda, może być gazowana lub nie, zmineralizowana lub nie. Ważne, aby była bez dodatków słodzących lub smakowych. Unikajmy wód o smaku cytryny czy maliny. Lepiej sami dodajmy cytryny lub limonki. Także soki są mniej niebezpieczne, pod warunkiem, że umyjemy po nich zęby – dodaje.

Napoje niezalecane: słodkie, gazowane napoje, cola, ice-tea, napoje kleiste i syropowate z dużą zawartością cukrów, napoje energetyczne i izotoniczne
Napoje zalecane: woda (gazowana lub niegazowana), niesłodzona herbata (również zimna), mleko.


RE: Uważaj na to, co pijesz. - natka - 10-05-2011 7:07

(09-05-2011 17:34)Adalbert napisał(a):  Źródło: fitness.wp.pl/zdrowie/aktualnosci/art616

Pijąc napój mający 5-10 °C, czyli napój prosto z lodówki lub z lodem możemy narazić nasze zęby na szok termiczny, a konsekwencji na pęknięcie szkliwa. Pojawiają się wtedy mikroszczeliny, w których rozwijają się bakterie, powodujące próchnicę

O nie! Wielkimi krokami zbliżają się upały, nie odmówię sobie szklanki wody z cytryną i lodem! Tongue Najlepszy sposób na ugaszenie pragnienia!


RE: Uważaj na to, co pijesz. - Mądry Staś - 10-05-2011 7:14

(09-05-2011 17:34)Adalbert napisał(a):  Półlitrowa butelka napoju gazowanego zawiera przeciętnie 15 łyżeczek cukru.

Hmm, nie wiem skąd te dane, może ze Stanów, tam pewnie napoje mają więcej cukru niż te w Polsce. Interesowałem się tym tematem i nie widziałem napoju o tak dużej zawartości cukru. Rekordzistą był napój z 10 łyżeczkami cukru w półlitrowej butelce, to i tak dużo, ale uważam, że 15 łyżeczek to przesada.


RE: Uważaj na to, co pijesz. - Adalbert - 10-05-2011 10:07

Ostatnio ukazało się kilka artykułów, w których podkreślano, że w Polsce sprzedaje się nieco gorsze wartościowo produkty, aniżeli na Zachodzie. Może mniejsza ilość cukru w polskich napojach jest tego przykładem?Tongue
W tym przypadku "gorszy" produkt okazał się lepszy; zdrowszy. Z innej strony patrząc - łyżeczka ma różną wielkość; to pojęcie względne, zależne, jaką łyżeczkę się stosuje.


RE: Uważaj na to, co pijesz. - Elvira - 13-05-2011 13:45

Najlepsza jest zwykła woda. Nawet ta z kranu powinna mieć mniej dodatków od napojów z różnymi "E-coś tam". Po zwykłej wodzie nie ma się łaknienia jeszcze, jakie występuje po wypiciu napojów z "E-coś tam".