Forum aktywniepozdrowie.pl
Niebezpieczne napoje energetyczne - Wersja do druku

+- Forum aktywniepozdrowie.pl (http://forum.aktywniepozdrowie.pl)
+-- Dział: ZDOBYWAMY PIRAMIDĘ (/forum-8.html)
+--- Dział: NAPOJE i SPÓŁKA (/forum-37.html)
+--- Wątek: Niebezpieczne napoje energetyczne (/thread-67.html)Niebezpieczne napoje energetyczne - Adalbert - 14-02-2011 16:04

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Amerykańscy naukowcy ostrzegają: napoje energetyczne mogą być niebezpieczne dla dzieci i młodzieży. Potencjalnie groźne skutki ich picia to głównie spowodowane nadmiarem kofeiny lub podobnych substancji palpitacje serca i udary, mogące nawet spowodować zgon.
Naukowcy z wydziału medycznego Uniwersytetu Miami zawarli te ostrzeżenia w raporcie, opublikowanym na łamach pisma medycznego "Pediatrics". Podstawą raportu były dane rządowe, informacje grup interesów, literatura naukowa, artykuły prasowe i analiza konkretnych przypadków.
Autorzy ostrzegają, że w napojach energetycznych często można znaleźć składniki, potęgujące działanie kofeiny, a także substancje, które mogą powodować nudności i biegunkę. Zalecają pediatrom rutynowe pytanie pacjentów i ich rodziców o spożywanie napojów energetycznych i odradzanie ich stosowania.
Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Miami, napoje energetyczne powinny podlegać równie rygorystycznym regulacjom, co alkohol, wyroby tytoniowe i leki na receptę. Wskazują oni również, że w przypadku dzieci i młodzieży nie zdefiniowano dotąd bezpiecznych ilości napojów energetycznych. Nie ma też badań nad skutkami długotrwałego spożycia.
Napoje te pojawiły się w USA ponad 20 lat temu i są tam najszybciej rozwijającym się sektorem rynku napojów - podkreśla agencja Associated Press. Oczekuje się, że w tym roku dochód z ich sprzedaży przekroczy 9 mld dolarów. Autorzy raportu zwracają uwagę, że z badań wynika, że po takie napoje regularnie sięga w USA jedna trzecia nastolatków i młodych dorosłych.
Raport ukazał się w czasie, gdy urząd kontroli żywności i leków (FDA) zajął się napojami energetycznymi, zawierającymi alkohol i kofeinę. W kilku stanach napojów takich już zakazano.


RE: Niebezpieczne napoje energetyczne - natka - 15-02-2011 8:18

Napoje energetyzujące zawierające alkohol? :/ U nas takich chyba nie ma? Wiem, że co poniektórzy mieszają redbulla z alkoholem, ale żeby gotowe? Tak naprawdę to nie wiem o co chodzi z tymi napojami...są złe? są dobre? przecież nie ma tam żadnych szkodliwych substancji...najwięcej chyba witamin?


RE: Niebezpieczne napoje energetyczne - Elvira - 15-02-2011 10:10

Raport dotyczy rynku amerykańskiego, widać u nich w napojach energetyzujących może występować alkohol.
Nie sądzę, aby w napojach energetyzujących występowały tylko witaminy. Nie wierzę temu, co piszą na etykietach, dlatego nie sięgam po żadne ...bule i ...gery. Dla mnie, to chemiczne świństwo!


RE: Niebezpieczne napoje energetyczne - Adalbert - 16-02-2011 10:08

Źródło: finanse.wp.pl

Do końca tego roku na puszkach z napojami energetycznymi powinny pojawić się napisy ostrzegawcze - informuje "Gazeta Wyborcza".

- Rodzice nie mają wystarczających informacji, jak taki napój może oddziaływać na młody organizm. Dlatego na opakowaniach znajdzie się ostrzeżenie, że to produkt nie dla dzieci - powiedziała Sam Rowe z europejskiej organizacji napojów bezalkoholowych UNESDA. Będą napisy "Konsumuj z umiarem" oraz "Nierekomendowany dla dzieci, kobiet w ciąży i osób wrażliwych na kofeinę.

W Norwegii, Danii i Walii Południowej część szkół zakazała picia napojów energetycznych. Ostatnio dołączyło kilka szkół w Holandii.


RE: Niebezpieczne napoje energetyczne - natka - 16-02-2011 12:29

Słyszałam tego newsa dziś w radiu. Pani Prowadząca pokusiła się o stwierdzenie, że jedna puszka takiego napoju to dla dziecka równowartość 7 kaw :/ przesadza...? Fakt, że dzieciaki piją to chyba wiadrami. Nie wydaje mi się jednak, żeby umieszczanie takich informacji na opakowaniach miało coś zmienić. My nie czytamy etykiet! A zwłaszcza dzieciaki! Taka prawda! Jak dla mnie to tylko zrzucanie odpowiedzialności na nas konsumentów. W razie problemów producenci będą krzyczeć "Przecież ostrzegaliśmy!". Trochę mi to przypomina historię z dziurami na polskich drogach i ograniczeniami prędkości. Władze nie ponoszą odpowiedzialności za to, że urwałeś koło, przecież stał znak z 30 w czerwonym kółeczku :/ Twoja wina!


RE: Niebezpieczne napoje energetyczne - Zuzanka - 16-02-2011 13:34

od takich napojów to chyba już kawa lepsza Smile też budzi, a za to jaki ma cudowny smak!