Forum aktywniepozdrowie.pl
Przechytrzyj rozleniwione jelita - Wersja do druku

+- Forum aktywniepozdrowie.pl (http://forum.aktywniepozdrowie.pl)
+-- Dział: ORGANIZM CUDOWNY MECHANIZM (/forum-1.html)
+--- Dział: FILOZOFIA ZDROWIA (/forum-28.html)
+--- Wątek: Przechytrzyj rozleniwione jelita (/thread-52.html)



Przechytrzyj rozleniwione jelita - Adalbert - 17-12-2010 11:28

Źródło: fitness.wp.pl/zdrowie/wirtualny-poradnik/art481

Posiedzenia w toalecie zajmują ci dużo czasu i wysiłku, a każde wypróżnienie sprawia ci ból? Sprawdź, co jest tego przyczyną i jak możesz sobie pomóc.

Wędrówka pokarmu
Na początku warto zapoznać się z fizjologią człowieka i dowiedzieć się, co się dzieje z pokarmem, który przechodzi przez jelita. Pokarm zaczyna być trawiony już w jamie ustnej za pomocą znajdujących się w ślinie enzymów, dalsze trawienie następuje w żołądku i początkowym odcinku jelita- dwunastnicy.
Substancje odżywcze stopniowo wchłaniane są do krwi, a resztki pokarmu przesuwają się w stronę odbytnicy dzięki specjalnym ruchom jelit- perystaltyce. Unerwienie jelit sprawia, że są one zdolne do skurczu, a także do „nauki” pewnych nawykowo powtarzanych czynności, można więc je przyzwyczaić do systematycznego wypróżniania się.
Niektóre choroby przebiegające z porażeniem mięśniówki jelit są śmiertelnym zagrożeniem dla naszego życia. W jelicie grubym z pokarmu odzyskiwana jest woda i formowany jest stolec. Zaparcie dokucza nam, jeśli w jelicie została odzyskana zbyt duża ilość wody lub gdy resztek po strawieniu jedzenia pozostało zbyt mało- może mieć to miejsce podczas stosowania rygorystycznej diety.
Aby temu zapobiec należy wprowadzić do diety duże ilości warzyw i owoców, które nie ulegają całkowitemu strawieniu. Błonnik w nich zawarty dodatkowo pochłania duże ilości wody, co upłynnia konsystencje stolca, ułatwiając wypróżnianie. Dzienna dawka błonnika powinna wynosić około 25-35g, tymczasem większość z nas spożywa około 10- 15gramów dziennie.
Dobre nawyki
Istnieje wiele sposobów na nauczenie jelit regularnego wypróżniania, warto wypróbować kilka z nich, bo nie na każdego wszystkie sposoby będą miały taki sam wpływ. Dobrym nawykiem jest codzienne, poranne picie kawy, herbaty lub wody z miodem zaraz po przebudzeniu.
Dobre efekty można osiągnąć również, pijąc wodę z dużą zawartością magnezu. Warto wstać kilka minut wcześniej niż zwykle i poświęcić ten czas na załatwienie potrzeb fizjologicznych, po kilku dniach nasze jelita powoli zaczną się przyzwyczajać i zaczną szybciej reagować.
Dieta
Przede wszystkim należy jeść regularnie, pięć małych posiłków o tej samej porze. Nie możemy oczekiwać od naszych jelit, żeby regularnie się oczyszczały, jeśli sami nie dostarczamy im pożywienia o stałych porach. Posiłki nie powinny być zbyt obfite, ale bogate w błonnik. Najlepiej zrezygnować ze słodyczy- szczególny wpływ na zaparcia ma czekolada.
Warto też pomyśleć o zastąpieniu pszennych bułeczek pełnoziarnistym pieczywem, ale uważajmy na ciemny razowy chleb, może on być barwiony dużą ilością karmelu i pogłębiać zaparcia. W okresie zimowym pomogą nam też suszone śliwki i banany, ale nie przesadzajmy z ich ilością, ponieważ są bardzo kaloryczne. Dodatkowo nie zapominajmy o prawidłowym nawodnieniu organizmu i wypijajmy co najmniej dwa litry niesłodzonych płynów dziennie.
Brak czasu- wróg jelit
Jedząc w pośpiechu niedokładnie żujemy każdy kęs, co przedłuża trawienie w pozostałej części przewodu pokarmowego. Doba jest dla nas za krótka i nie mamy czasu na regularne posiłki, więc również czasu na regularne wypróżnianie może być za mało. Częste powstrzymywanie odruchu wypróżniania również rozleniwia jelita.
Nie siedź, ruszaj się
Większość z nas prowadzi siedzący tryb życia. Samochodem do biura, praca przy komputerze, powrót do domu i relaks przed telewizorem. Brak czasu i lenistwo nie mogą być wymówką, zdrowie powinno być najważniejsze, dlatego w wolnej chwili zamiast siedzieć przed telewizorem warto znaleźć chociaż pół godziny na spacer lub inną aktywność fizyczną.
Leki z apteki
Kupując leki ułatwiające wypróżnianie, idziemy na łatwiznę. To nie jest rozwiązanie na dłuższą metę. Większość z tego typu substancji nie spełni naszych oczekiwań. Część z nich działa bardzo burzliwie i może uniemożliwić nam wyjście z domu, niektóre nie działają w ogóle, a jeszcze inne bardzo szybko uzależniają od siebie jelita i bez nich wypróżnianie może stać się jeszcze bardziej utrudnione.
Problem wielu z nas
Zaparcia to zmora dzisiejszych czasów, jeśli masz problemy z wypróżnianiem mimo regularnego trybu życia i zdrowej diety, zgłoś się do lekarza. Nieleczone zaparcia mogą prowadzić do rozwoju hemoroidów i zwiększać ryzyko raka jelita grubego.