Forum aktywniepozdrowie.pl
Czego mam używać zamiast soli? - Wersja do druku

+- Forum aktywniepozdrowie.pl (http://forum.aktywniepozdrowie.pl)
+-- Dział: NIEWSKAZANE! (/forum-14.html)
+--- Dział: SÓL (/forum-42.html)
+--- Wątek: Czego mam używać zamiast soli? (/thread-4.html)

Strony: 1 2


Czego mam używać zamiast soli? - Konrad - 17-08-2010 20:33

Witam,
ostatnio lekarz polecił mi, żebym ograniczył solenie albo zastąpił sól czymś innym, ale czym? Huh
Macie jakieś pomysły na życie bez soli?


RE: Czego mam używać zamiast soli? - geg - 19-08-2010 11:33

Najlepiej używać naturalnych ziół i przypraw. Są napewno dużo zdrowsze od soli. W internecie można o nich znaleść wiele stron. Jeśli chcesz na skróty to zajrzyj chociażby na : http://www.przyprawy.biz
Pozdrawiam


RE: Czego mam używać zamiast soli? - eranew - 19-08-2010 11:42

produkty gotowane na parze, lub w szybkowarze z małą ilością wody, nie tracą naturalnie zawartej w nich soli


RE: Czego mam używać zamiast soli? - Maria Jakubowska - 19-08-2010 21:59

Witam,
Ograniczenie spożycia soli nie jest proste.
Pierwszym krokiem, aby to osiągnąć jest zrezygnowanie z dosalania potraw na talerzu. Należy pamiętać, że sól znajduje się w wielu mieszankach przyprawowych, dlatego przed ich użyciem warto sprawdzić skład. Sól kryje się również w różnego typu sosach, których używamy do przyprawiania, na przykład w sosie sojowym.
Zamiast soli do przyprawiania posiłków można używać ziół, na przykład do sałatki z pomidorów można dodać oregano i bazylię.
Zmniejszając ilość soli spożywanej w ciągu dnia powinno się również uważać na produkty zawierające glutaminian sodu, który podobnie jak sól zawiera sód, którego nadmiar jest niewskazany między innymi u osób z nadciśnieniem tętniczym.
Jeśli chcemy można też ograniczyć produkty, które zawierają najwięcej soli, takich jak pieczywo i wędliny.
Pozdrawiam, Maria Jakubowska


RE: Czego mam używać zamiast soli? - Konrad - 20-08-2010 10:41

dzięki za informacje, ale mam wrażenie, że to będzie trudne. Lubię słone jedzenie.


RE: Czego mam używać zamiast soli? - aga - 20-08-2010 12:53

na początku nie będzie smakowało, ale szybko sie przyzwyczaisz.


RE: Czego mam używać zamiast soli? - lemur - 22-08-2010 22:33

Można też spróbować soli niskosodowej.


RE: Czego mam używać zamiast soli? - aga - 23-08-2010 7:52

Czy jest ona dostępna w sprzedaży? I czy rzeczywiscie jest mniej szkodliwa od "zwykłej" soli?


RE: Czego mam używać zamiast soli? - lemur - 23-08-2010 9:10

Oczywiście, że jest dostępna. Można ją znaleźć w większych sklepach lub takich typu "Piotr i Paweł". Z taką solą też jednak nie należy przesadzać. Jeśli występują problemy ze zdrowiem najlepiej skonsultować się z lekarzem.


RE: Czego mam używać zamiast soli? - wiewióra - 23-08-2010 9:20

(23-08-2010 7:52)aga napisał(a):  Czy jest ona dostępna w sprzedaży? I czy rzeczywiscie jest mniej szkodliwa od "zwykłej" soli?

Możecie zajrzeć do sklepów ze zdrową żywnością, mają na stanie mieszanki ziół przyprawowych dla wegetarian. Bardzo dobrze zastępują sól. Angel