Forum aktywniepozdrowie.pl
czarna kawusia :) - Wersja do druku

+- Forum aktywniepozdrowie.pl (http://forum.aktywniepozdrowie.pl)
+-- Dział: ZDOBYWAMY PIRAMIDĘ (/forum-8.html)
+--- Dział: NAPOJE i SPÓŁKA (/forum-37.html)
+--- Wątek: czarna kawusia :) (/thread-22.html)czarna kawusia :) - Zuzanka - 02-09-2010 18:50

Uwielbiam małą czarną, a podobno mleka każą do niej dolewać, że niby zdrowsza jest. Ktoś wie o co chodzi?


RE: czarna kawusia :) - Chantal - 06-09-2010 19:57

Ja też uwielbiam kawusię. Bez cukru, ale właśnie z mlekiem. Zawsze rano pędzę do pracy z myślą o gorącym kubeczku pełnym kofeiny. I to jedyna przyjemna chwila za biurkiem. Ale - co z tym mlekiem? Zdrowo czy nie?


RE: czarna kawusia :) - Mądry Staś - 07-09-2010 14:29

Sam sie przerucilem na taka z mlekiem, choc mam slabosc do espresso Big Grin
Slyszalem ze mleko ogranicza szkodliwe dzialanie jakis substancji z kawy, ale nie wiem jakich Undecided


RE: czarna kawusia :) - Aleksandra Koper - 16-02-2011 13:35

Witam!

Chce zabrać głos w sprawie mleka do kawy. Dodawać czy nie dodawać?

Moja odpowiedź: dodawać! Dlaczego?

W żywności występuje wiele substancji naturalnych, które mogą działać antyodżywczo w stosunku do składników mineralnych. Jedną z nich jest kwas szczawiowy, który tworząc nierozpuszczalne sole ze składnikami mineralnymi powoduje zmniejszenie ich wykorzystania z pożywienia.
Kwas szczawiowy występuje powszechnie zarówno w świecie zwierzęcym jak i roślinnym, z tym że w roślinach jest go znacznie więcej. Najwięcej kwasu szczawiowego znajduje się w rabarbarze, szpinaku, szczawiu oraz w używkach - w kawie, herbacie i kakao.

Sporadyczne spożywanie żywności bogatej w kwas szczawiowy nie jest zagrożeniem dla zdrowia. Natomiast stałe duże ilości w diecie przy niedostatecznej podaży wapnia i witaminy D mogą wpływać ujemnie na wchłanianie i retencję wapnia, a w konsekwencji na bilans wapnia w ustroju.

Przeprowadzono eksperyment, w którym rosnącym szczurom podawano karmę z wysoką zawartością szczawianów (suszony rabarbar). Okazało się, że w tej grupie zaobserwowano mniejszy przyrost masy ciała szczurów niż w grupie kontrolnej nie przyjmującej szczawianów. Ponadto poziom stężenia wapnia w surowicy krwi był niższy. U szczurów tych stwierdzono krzywicę.

W badaniach na ludziach żywionych dietą z dodatkiem szpinaku (120g/dzień) wykazano spadek wchłaniania wapnia z 18,6% do 11,8%.

Naukowcom nasunął się jeden wniosek: jedynie w warunkach spożywania diety o bardzo wysokiej zawartości wapnia i witaminy D dodatek kwasu szczawiowego do diety nie ma istotnego wpływu na gospodarkę wapnia w organizmie.

Ale wracając do kawy...

W kawie stosunek zawartości kwasu szczawiowego do wapnia jest wyższy niż 2:1. Oznacza to, że wapń występujący naturalnie w kawie jest praktycznie niedostępny, a ponadto nadmiar kwasu może wiązać wapń z innych produktów spożywanych jednocześnie. Wyobraźmy sobie, że zjadamy kanapkę z serem popijając ją filiżanką czarnej kawy. Największe bogactwo z tego sera - wapń jest praktycznie przechwytywane przez kwas szczawiowy z kawy. Dla nas ten wapń jest bezużyteczny!

Trzeba zaznaczyć, że spożywanie produktów bogatych w szczawiany w ogóle nie jest wskazane u osób z zaburzeniami funkcjonowania nerek, wątroby, trzustki i gruczołów wydzielania wewnętrznego.

Podsumowując...
Ochronę organizmu przed kwasem szczawiowym możemy sobie zapewnić na dwa sposoby:
[*]1. Ograniczyć lub całkowicie wyeliminować produkty bogate w kwas szczawiowy...albo
[*]2. Uzupełnić dietę w wapń poprzez dodatek produktów bogatych w ten pierwiastek (mleko, śmietanka,)

Dlatego polecam zupę szczawiową zabielić śmietaną, do szpinaku dodać ser, a kawę wypić z mlekiem!

W razie jakichkolwiek wątpliwości piszcie!
Pozdrawiam
Ola Koper


RE: czarna kawusia :) - Mądry Staś - 17-02-2011 13:53

z tego wniosek, że i herbatkę trzeba pić z mlekiem, hmm, u mnie to chyba nie przejdzie, ale przynajmniej teraz będę miał świadomość co piję jak zaparzę sobie herbatę. A jest jakaś różnica w zawartości kwasu szczawiowego w różnych rodzajach herbat? Mam na myśli herbatę czarną i zieloną Smile


RE: czarna kawusia :) - Elvira - 18-02-2011 9:45

Czy herbata może niszczyć zęby? Big Grin


RE: czarna kawusia :) - Brigida - 01-06-2011 15:45

Właśnie ja słyszałam, że do kawy nie należy dolewać mleka! Uwielbiam kawę, piję jej z pewnością zbyt dużo. W mojej firmie zamawiany jest coffee catering i mamy ciągłą dostawę świeżej i pysznej kawy!

A jeśli chodzi o herbatę, to nie tyle niszczy zęby, co po prostu sprawia, że pojawia się na nich osad-ale kawa działa w ten sam sposób.


RE: czarna kawusia :) - natka - 02-06-2011 8:07

Nie wiem czy herbata niszczy zęby, słyszałam że ma spore ilości fluoru. A to chyba dobry minerał dla naszych ząbków? Tylko ten osad Sad niestety ja mam z tym problem.

Brigida, od kogo słyszałaś o tym mleku i kawie? To kompletnie niszczy mój światopogląd. Wszyscy wręcz każą dodawać mleko!