Forum aktywniepozdrowie.pl
Ciemny chlebek - Wersja do druku

+- Forum aktywniepozdrowie.pl (http://forum.aktywniepozdrowie.pl)
+-- Dział: ZDOBYWAMY PIRAMIDĘ (/forum-8.html)
+--- Dział: KASZE i PRODUKTY ZBOŻOWE (/forum-23.html)
+--- Wątek: Ciemny chlebek (/thread-20.html)

Strony: 1 2


Ciemny chlebek - Chantal - 30-08-2010 21:29

Czy to prawda, że ciemne pieczywo jest znacznie zdrowsze niż białe? Sięgam po nie, ale po niektórych produktach robi się ze mnie balonik. Dość krępujące. Nie wiem od czego to zależy, bo nie jest to regułą. A może znacie jakieś domowe (MAŁO pracochłonne) sposoby na wypieki ciemnego chlebka?


RE: Ciemny chlebek - bummer - 31-08-2010 16:50

Hej Chantal Smile Ja też właśnie przerzuciłam się na chleb z mąki z pełnego przemiału (żytniej albo orkiszowej) i też mam podobne dolegliwości - takie napęcznienie czy coś... Może to przez to, że ciemne pieczywo nie jest lekko strawne i jelita muszą intensywniej pracować. Czytałam, że pełnoziarniste pieczywo nie jest polecane osobom, które mają problemy z jelitem grubym, więc nie każdemu ono służy. Co do przepisu, to koleżanka podesłała mi link z łatwym do upieczenia chlebkiem na zakwasie:
chlebki na zakwasie


RE: Ciemny chlebek - Chantal - 01-09-2010 11:48

Dzięki, bummer. Strona jest fantastyczna. Te przepisy!!! Ale zdaje się, że zamiast ciemnego chlebka zrobię sobie sernik na zimno z jagodami!Tongue


RE: Ciemny chlebek - bummer - 03-09-2010 22:58

Hi hi Tongue Ja to serniki na zimno robiłam w lipcowe upały w ilościach hurtowych, a że miałam prosty przepis (inny niż ten jagodowy), to szczególnie się przy tym nie zgrzałam Big Grin Wciąż myślę o upieczeniu prawdziwego razowca na zakwasie i bez drożdży.


RE: Ciemny chlebek - grazyna - 28-01-2011 13:48

Kochani moj syn,tak nie lubi miesa,ani jajek ,czasem jestem bezradna serwuje mu owoce,pod kazda postacia i nalesniki z warzywamiSmile tymi mrozonymi,to uwielbiaSmilea chlebek?sama bym upiekla,taki wyprobowany,przepis Smile i dlatego prosze o pomoc,na FORUM,DZIEKUJE BARDZO I POZDRAWIAM


RE: Ciemny chlebek - Belfegor - 28-01-2011 14:52

Kiedyś jadłem tylko białe pieczywo, razowiec "gryzł" mnie w podniebienie Smile Od wielu miesięcy jadam wyłącznie pieczywo razowe i zauważyłem, że chce mi się jego mniej, dzięki czemu trzymam stabilną wagę. Koledzy, rówieśnicy (ci z balonem z przodu) pytają, o receptę. Myślę, że ciemny chleb jest jednym ze składników tej recepty. Dom składa się z wielu cegieł, zdrowie człowieka także; rodzaj spożywanego chleba jest jedną z takich właściwych cegiełek.


RE: Ciemny chlebek - natka - 08-02-2011 11:31

Nic dziwnego, że ciemnego pieczywa chce nam się mniej...Nic tak przecież pięknie nie pachnie jak biała bułeczka lub chlebek. Mniam! Wink słyszałam, że w hipermarketach do dróg wentylacyjnych wpuszczają zapachy z ichniejszych piekarni i kuszą tym klientów. Po całym sklepie roznosi się zapaszek chrupiącej skórki i tłumy ciągną do działu z pompowanymi bułeczkami jak pszczoły do miodu. Wstyd się przyznać, ale... Na mnie działa :/ niestety...


RE: Ciemny chlebek - Mądry Staś - 08-02-2011 12:01

Ciemny chleb jest idealny dla leniwych, nie dość, że nie tuczy tak jak biały chleb, to jest dłużej świeży, więc rzadziej do sklepu trzeba biegać Big Grin

Osobiście najbardziej lubię chleb domowej roboty, wystarczy poświęcić raz w tygodniu czas na jego pieczenie, a cały tydzień ma się pyszny chleb z dodatkami jakie się lubi (siemię lniane, pestki słonecznika).


RE: Ciemny chlebek - natka - 08-02-2011 12:11

Szczerze odpowiedz Stasiu...i tak pewnie biegasz codziennie do sklepu? Tongue Marny argument. Do mnie przemawiają bardziej wyższe wartości odżywcze. Lenistwo nas wykończy!


RE: Ciemny chlebek - Mądry Staś - 08-02-2011 12:14

Oczywiście, że nie biegam, u mnie w domu pieczemy chleb i pieczywa w ogóle nie kupujemy Smile oczywiście wartość odżywcza przemawia do osób świadomych, że ważne jest to co jemy, a dla tych nieświadomych trzeba szukać dodatkowej motywacji jak to, że rano można 10 minut dłużej pospać, bo jest ciemny chleb i nie trzeba lecieć po białe bułeczki do piekarni.