Forum aktywniepozdrowie.pl
Kiedy mycie zębów szkodzi? - Wersja do druku

+- Forum aktywniepozdrowie.pl (http://forum.aktywniepozdrowie.pl)
+-- Dział: ORGANIZM CUDOWNY MECHANIZM (/forum-1.html)
+--- Dział: STYL ŻYCIA (/forum-30.html)
+--- Wątek: Kiedy mycie zębów szkodzi? (/thread-132.html)



Kiedy mycie zębów szkodzi? - Adalbert - 24-06-2011 8:22

Źródło: zdrowie.onet.pl z dnia 24.06.2011.


Mycie zębów dwa razy dziennie to podstawa utrzymania zdrowia jamy ustnej. Warto jednak pamiętać, że niektóre nawyki higieniczne, które były nam wpajane od wczesnego dzieciństwa, mogą okazać się szkodliwe dla naszych zębów i dziąseł. Jakie błędy najczęściej popełniamy i jakie są ich skutki? Przedstawiamy pięć "najpopularniejszych".

"Szorowanie'" zębów z pewnością ich nie wybieli. Zbyt częste i mocne powoduje uszkodzenie szkliwa, co w dłuższej perspektywie prowadzi do nadwrażliwości i przebarwień zębów.

Szczoteczka do zębów to nie szczotka do butów, nie musi być wyjątkowo mocna i twarda, by spełniać swoją funkcję. Zbyt twarde włosie szczoteczki może zranić dziąsła, a silne poziome ruchy (szorowania) wykonywane podczas szczotkowania zębów – sprzyjać abrazji (niszczeniu) szkliwa. Wybieraj zatem miękką lub średnio-miękką szczoteczkę do zębów.

"Gruboziarnista'" pasta – nieprawdą jest, że im wyższy współczynnik ścieralności RDA (Radioactive Dentin Abrasion), tym pasta lepiej czyści zęby. Warto na ten temat porozmawiać ze stomatologiem. Inny współczynnik RDA powinna mieć pasta dla osób z nadwrażliwością zębów, inną dla palacza. Stosowanie pasty o nieodpowiednim współczynniku ścieralności w dłuższej perspektywie może uszkodzić powierzchnię zęba.

Stosowanie płynu do higieny jamy ustnej z alkoholem ma często działanie antybakteryjne i odświeża oddech. Jednakże zanim wybierzesz tego typu produkt, skonsultuj się ze swoim lekarzem stomatologiem, aby mieć pewność, że ten preparat jest dla ciebie bezpieczny. Naukowcy coraz częściej zastanawiają się bowiem nad problemem negatywnego wpływu, jaki może mieć wieloletnie stosowanie płynów z alkoholem na stan błony śluzowej jamy ustnej.

Nie eksperymentuj. Jeśli chcesz sięgnąć po nowy produkt, zapytaj lekarza stomatologa, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. W przeciwnym razie, możesz sięgnąć po preparat, który zdecydowanie nie jest dostosowany do indywidualnych potrzeb twojej jamy ustnej i zębów, co w konsekwencji może doprowadzić do pogorszenia zdrowia i ogólnego samopoczucia.