Forum aktywniepozdrowie.pl
Solarium - najprostszy sposób na raka skóry - Wersja do druku

+- Forum aktywniepozdrowie.pl (http://forum.aktywniepozdrowie.pl)
+-- Dział: ORGANIZM CUDOWNY MECHANIZM (/forum-1.html)
+--- Dział: STYL ŻYCIA (/forum-30.html)
+--- Wątek: Solarium - najprostszy sposób na raka skóry (/thread-109.html)Solarium - najprostszy sposób na raka skóry - Adalbert - 01-06-2011 9:30

Źródło: na podst. PAP Nauka / Eksmagazyn z dnia 31.05.2011.

Naukowcy twierdzą, że zbyt wiele osób nadal ignoruje niebezpieczeństwo związane z ryzykiem zachorowania na raka w związku z częstym korzystaniem z solariów. Tak twierdzi pismo "Archives of Dermatology".

Według naukowców, unikanie sztucznego opalania jest najlepszą metodą zapobiegania rakowi skóry. Tymczasem, popularność, jaką cieszy się opalanie w solariach jest alarmująca. W Stanach przeprowadzono badania, z których wynika, że jedynie 13 proc. społeczeństwa zdaje sobie sprawą z niebezpiecznych sztucznych promieni.

Tymczasem badania nad rakiem wykazały jasny związek pomiędzy sztucznym opalaniem a znacznym wzrostem ryzyka nowotworów skóry. Światowa Organizacja Zdrowia umieściła ponadto promieniowanie UV na liście karcynogenów (czynników rakotwórczych). Nie wpływa to jednak na prosperowanie biznesu solaryjnego.

Jak wynika z badań, z solariów korzystała co trzecia kobieta w wieku od 18 do 24 lat i co czwarta w wieku od 25 do 34 lat. Naukowcy zauważają, że popularność solariów w tych grupach wiekowych może wyjaśniać, dlaczego coraz więcej kobiet ma zdiagnozowanego raka skóry przed 40. rokiem życia. Wśród pań w wieku od 35 do 54 lat miłośniczki sztucznej opalenizny stanowiły od 14 do 17 proc.

Z danych Amerykańskiego Towarzystwa ds. Walki z Rakiem wynika, że w ubiegłym roku wykryto milion przypadków raka skóry, a prawie 9 tys. osób zmarło z powodu czerniaka złośliwego. Badacze alarmują, że wiele osób nie tylko nie zdaje sobie sprawy z ryzyka, ale również wierzy, że opalanie w solarium jest korzystne.

Często błędnie myśli się, że sztuczne opalanie może ochronić skórę przed oparzeniem słonecznym, dając bazę dla opalenizny i jest bezpiecznym źródłem witaminy D. Oba te przekonania są fałszywe. Tak zwana bazowa opalenizna jest oznaką oparzenia słonecznego, a niektóre badania wykazały, że wręcz przyczynia się do tego, że na świeżym powietrzu słońce powoduje jeszcze większe szkody.


RE: Solarium - najprostszy sposób na raka skóry - natka - 02-06-2011 8:02

Skoro są takiee mocne wyniki badań, dlaczego solaria po prostu nie zostaną zabronione? :/ Mi się zdarzyło może 2 razy skorzystać, przecież musiałam "jakoś" wyglądać na studniówce Tongue teraz mamy takie piękne słońce, że aż szkoda kasy na sztuczną opaleniznę. Wystarczy weekend na działce i dużo karotenu. I oczywiście filtry Smile