Forum aktywniepozdrowie.pl

Pełna wersja: Eksperyment, że "palce lizać"
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Natrafiłem na ciekawy artykuł, na stronie http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosc/1,...afce_.html

Autorka i blogerka Joann Brusco postanowiła przeprowadzić niezwykły eksperyment. 3 marca 2009 roku kupiła Happy Meal w McDonalds i umieściła go w szafce nad biurkiem w swoim domu w Colorado. Następnie przez rok dokumentowała na blogu co się dzieje z jedzeniem.
62-letnia blogerka udziela w internecie porad rodzicom na temat zdrowego żywienia dzieci. "Mój Happy Meal skończył dziś rok i wygląda całkiem dobrze. NIGDY brzydko nie pachniał. Jedzenie nie spleśniało. W ogóle nie było zatęchłe" - pisała 3 marca br. na blogu Brusco.
"Przez kilka dni pięknie pachniało"
"Kupiłam Happy Meal, nie żeby je zjeść, ale żeby je obserwować. Przez kilka dni pięknie pachniało. Wąchałam te pyszne frytki za każdym razem, jak wchodziłam do biura. Po tygodniu zapach był już z trudem wyczuwalny. Mój mąż bał się, że kiedy zacznie pleśnieć, w naszym domu będzie straszny smród. Bał się też, że jedzenie przyciągnie mrówki i myszy" - wspominała początki swojego eksperymentu Brusco.
Obawy jej męża się nie potwierdziły. Każda inna potrawa po roku stałaby się śmierdzącą, spleśniałą breją, ale nie jedzenie z McDonalds. Happy Meal po roku trzymania w szafce wygląda niemal identycznie. W Colorado jest bardzo suchy klimat (Brusco przyznaje, że mogło to wpłynąć na stan jedzenia), bułka, kotlet i frytki trochę wyschły, ale to jedyne oznaki czasu.
Nawet muchy nie chciały jeść Happy Meal
"Wiele razy miałam otwarte okno, ale muchy i inne insekty po prostu ignorowały Happy Meal. Co wam to mówi?" - pyta retorycznie blogerka - "Jedzenie powinno pleśnieć, gnić i śmierdzieć. Fakt, że (red. Happy Meal) nie spleśniało, pokazuje jak szkodliwe jest dla naszych dzieci. (...) Jedzenie jest rozkładane na podstawowe elementy w naszym ciele, które dają nam energię. Dzieci mają zdrowe ciało jeśli jedzą zdrowe jedzenie" - pisze Brusco.
"Teraz wiecie dlaczego nazywają to śmieciowym żarciem" podsumowuje swój eksperyment blogerka.
McDonalds twierdzi, że ich żywność nie jest szkodliwa
McDonalds wielokrotnie starał się podkreślać, jak zdrowe jest produkowane przez nich jedzenie. Firma chce walczyć z oskarżeniami o powodowanie otyłości wśród dzieci.
W każdej restauracji można znaleźć listę składników każdej potrawy i liczbę kalorii. Brytyjski dziennik "Daily Mail" podaje jednak, że statystycznie każdy produkt ma około siedem numerków z literą E - czyli konserwantów. W bułce znajduje się m.in. wapń i propionian sodu, a w ogórku kiszonym benzoesan sodu. Frytki, po roku nadal złotobrązowe, zawierają kwas cytrynowy i pirofosforan sodu, które pomagają zachować kolor.
to kto podejmie się tego wyzwania w naszym klimacie? Smile ciekawe...
no, no... to wydaje się niemożliwe, ale nie pierwszy raz słyszę, że te produkty po prostu nie chcą się psuć.
Nie tylko jedzenie się nie psuje. Pamiętam uwagę mojego kolegi sprzed około 20 lat, który już wtedy mieszkał w Niemczech około 10 lat. Powiedział mi, że na niemieckich cmentarzach (ponoć) znajdują się zwłoki, które nie chcą się rozkładać (takie Leniny "wiecznie żywe"), a wszystko to z powodu konserwantów, którymi "ulepszali" żywność (świeża przez 3-5-10 lat; brrrr!), które następnie się odkładają w tkance ludzkiej. Ile w tym prawdy, trudno mi powiedzieć (konserwatorzy Lenina mogą tylko pozazdrościć), pamiętam, że rozbawiło mnie to wówczas, bo Polska wtedy przedłużała świeżość żywności co najwyżej w weckach. Dzisiaj mnie to już nie śmieszy...
Przekierowanie