Forum aktywniepozdrowie.pl

Pełna wersja: Eksplozja zachorowań na raka w Polsce
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Źródło: fitness.wp.pl

Za kilka lat liczba zgonów z powodu raka może być w naszym kraju taka sama jak w przypadku chorób układu krążenia, a nawet większa - powiedział na konferencji prasowej prof. Witold Zatoński z Centrum Onkologii w Warszawie.
Powodem jest gwałtowny wzrost zachorowań na nowotwory, jaki występuje w Polsce od 30 lat. W 2008 r. zarejestrowano 156 tys. nowych zachorowań i 93 tys. zgonów. W 2025 r. przewiduje się, że na raka zachoruje już 176 tys. Polaków.
Większa umieralność na nowotwory niż na choroby sercowo-naczyniowe jest już w Kanadzie. W 2005 r. liczba zgonów z obu przyczyn najpierw się tam zrównała, a od 2007 r. mężczyźni zaczęli częściej umierać na raka niż na zawały serca i udary mózgu.
Podobne zmiany zachodzą również w Polsce. W ostatnich 20 latach ponad dwukrotnie zmniejszyła się liczba zgonów z powodu chorób układu krążenia, a jednocześnie prawie dwa razy zwiększyła się liczba zgonów z powodu nowotworów złośliwych.
"Nie oznacza to, że rak jest chorobą śmiertelną, na którą niewiele możemy pomóc" - podkreśla prof. Zatoński, szef Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie. U coraz większej liczby chorych jest to choroba przewlekła, z którą żyją oni 10, 15, a nawet 20 lat i więcej, w zależności od typu nowotworu.
Przykładem jest rak piersi. Od 1978 do 2008 r. liczba kobiet, która zachorowała na ten nowotwór w Polsce zwiększyła się dwuipółkrotnie, ale umieralność z tego powodu jest taka sama jak w latach 70. XX w.
Przekierowanie