Forum aktywniepozdrowie.pl

Pełna wersja: Ryby
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Siemcia,
jak często winienem jeść ryby? Z własnego doświadczenia wiem, że prawie ich nie spożywam, skupiając się na czerwonym mięsie. Dodam, że jestem sportowcem, gdyby miało to jakiekolwiek znaczenie.

I czy ryby w postaci śledzia w oleju też warto jeść? Bo w zasadzie tak najczęściej je spożywam.
słyszałam, że rybkę powinno się jeść raz w tygodniu.
Ja najbardziej lubię wędzone rybki, ale nie wiem czy są zdrowe.
Myślę, że ryby powinno jeść maksymalnie 2 razy w tygodniu ze względu na kumulujące się w nich metale ciężkie. Ogólnie ryby są zdrowe ponieważ zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Małe rybki, takie jak śledzie zawierają mniej zanieczyszczeń niż dużeWink
Ryby są doskonałym źródłem łatwoprzyswajalnego oraz pełnowartościowego białka (zawiera wszystkie aminokwasy łącznie z tymi, których nasz organizm sam nie potrafi wytworzyć), dlatego są ważne w diecie osób uprawiających sporty, a także dzieci i młodzieży, u których zachodzą intensywne przemiany metaboliczne.

Ryby, zarówno morskie jak i słodkowodne, zawierają wiele składników mineralnych (potas, wapń, magnez, selen, jod, kobalt, fosfor, żelazo) oraz witamin (A, D, E, C oraz witaminy z grupy B). Najważniejszym składnikiem wydają się być Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT), na które należy zwrócić uwagę ze względu na ich wyjątkowe właściwości oraz niedobory w naszej diecie. Wspomagają one funkcjonowanie mózgu, wpływając korzystnie na pamięć i koncentrację oraz wykazują działanie prewencyjne w chorobach układu krwionośnego.

Zaleca się spożywanie ryb 2-3 razy w tygodniu zamiast mięsa. W szczególności polecane są ryby tłuste i świeże w formie pieczonej, grillowanej lub gotowanej (smażenie zwiększa zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych).

Ryby mogą zawierać zanieczyszczenia w postaci szkodliwych substancji, lecz nie są to stężenia zagrażające naszemu zdrowiu, zwłaszcza, że nie są spożywane w dużych ilościach.
Oj, to bardzo dobrze, że coś tłustego okazuje się być zdrowe Big Grin
a jak to jest z pangą? bo słyszałam, że są hodowane w bardzo zanieczyszczonej wodzie :/
Zanieczyszczonej wodzie? Ja słyszałam, że są hodowane na hormonach czy innych substancjach pozyskiwanych z...moczu :/ mam nadzieję, że to już tylko wymysły rozsiewaczy plotek... Nie wierzę w to, nie wierzę w to (mogę tak powtarzać w nieskończoność... ale i tak pangi nie kupię!)
Przekierowanie