Forum aktywniepozdrowie.pl

Pełna wersja: Uwielbiam mleko,
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2

wiewióra

Czy naprawdę mogę je pić bez ograniczeń. Podobno ludziom mleko nie służy, bo nie przybywamy na wadze jak cielaki. Mój syn też przepada za mlekiem, ale po wypiciu 1 szklanki ma katar.
Ciekawe pytanie w kontekście szumnej reklamy - "Pij mleko, będziesz wielki". Będę oczekiwał wypowiedzi eksperta.

kit

Ciekawe, co z tym mlekiem, bo ja nie znoszę kubeczka ciepłego mleczka, ale jogurt mogę pić. Mówią, że to znakomite i niezastąpione źródło białka, ale czy rzeczywiście nie możnaby zastąpić nabiału innymi produktami?
Też jestem ciekawa co z tym mlekiem, bo ja nie znoszę kubeczka ciepłego mleczka, jogurt mogę pić. Ale czy można sensownie zastąpić nabiał innym źródłem białka?Huh

Maria Jakubowska

Witam,
Mleko lub przetwory mleczne (jogurty, maślanka, kefir, sery) są bardzo ważnym elementem zróżnicowanej diety.
Mleko jako źródło białka można zastąpić innymi produktami, takimi jak produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso, drób, ryby, wędliny) czy roślinami strączkowymi (soja, która zawiera ok. 40% białka, czy inne jak groch, fasola).
Jednak produkty z tej grupy są ważnym źródłem wapnia, który jest niezbędny między innymi do prawidłowego rozwoju kości. Fermentowane produkty mleczne, takie jak jogurty, dostarczają naszemu pożytecznych bakterii kwasu mlekowego.
Warto codziennie sięgnąć po zalecane 2 szklanki mleka (łącznie ok. 0,5 litra) lup po równie wartościowe jogurty, sery itp.
Pozdrawiam, Maria Jakubowska
słyszałam, że starsze osoby mleka nie trawią. To prawda?
(20-08-2010 13:07)aga napisał(a): [ -> ]słyszałam, że starsze osoby mleka nie trawią. To prawda?
Witaj Aga!
Wraz z wiekiem obniża się aktywność enzymu trawiennego zwanego laktaza, który odpowiada za trawienie cukru laktozy znajdującego się w mleku. Osoby starsze mogą odczuwać dyskomfort trawienny to jest wzdęcia, bóle brzucha po wypiciu mleka surowego, nieprzegotowanego.
Pozdrawiam, Dorota Pietrak
Dzięki, rozumiem, że przegotowane mleko jak i jego produkty są ok. dla starszych ludzi.
Tak, Aga, są jak najbardziej ok, zwłaszcza, że mleko i przetwory mleczne oraz nabiał to źródło wapnia. Wapń jest budulcem kości, a wiadomo, że wraz z wiekiem spada jego przyswajalność i wzrasta ryzyko osteoporozy czyli spadku gęstości kości, za czym idzie zwiększona podatność na złamania. Tak więc mleko, nabiał i przetwory mleczne to istotny element diety osób starszych.
Pozdrawiam,
Dorota Pietrak.
Dzięki, a czy ma znaczenie, przy założeniu wypijania jednej szklanki mleka, zawartość tłuszczu?
Kontynuując temat czy aby na pewno mleko?
Jestem rónież dietetykiem skończyłam 13 lat temu Poznańska Akademię Rolniczą - Technologię Żywności na spec. ŻYwienie Człowieka. Rónież nauczono mnie że mleko i jego przetwory są głównym źródłem wapnia...
Ja jednak doświadczyłam w życiu,. że wielokrotnie niestety nie mogą byc jego źródłem ponieważ wiele dzieci, a nawet baaardzo wiele dzieci nie toleruje mleka krowiego. Sama mam ich czworo i żdane z nich nie toleruje. JAk ma się do tego coraz częściej siwterdzana alergia na mleko? Zmartwieni rodzice majacy takie dzieci pytają co teraz? moje dziecko nie może pić mleka?
Takie odgórne zalecenia totalnie ich stresują? Bo kogo mają słuchać...
Od 4 lat niesutannie studiuję alternatywne podejście do dieteyki ze szczególnym uwzględnienim Tradycyjnej Medycyny Chińśkiej, Makrobiotyki czy Ajurwedy. Wszytskie te nauki zwracają uwagę na indywidualne podejście żywieniowe. Interesują mnie również doniesienia autorów tzw. "uzdrawiaczy cięzkich chorób"np. dr Janus czy dr Dąbrowska- ostrożnie wypowiada się nt. mleka
We wschodnich podejsciach również na mleko patrzą indywidualnie - np. mleko tworzy w organiźmie badzo duzo wilgoci, zatem dzieciom z tendencją do katarów, łatwego przeziębiania nie będą zalecali mleka...
No i jeszcze jakie mleko my możemy pić. Czy UHT jest mlekiem? Przezcieć to już nie jest mleko, tylko jakaś jak mówią "zupa bakteryjna - zawierająca trupy bakterii". A szkodliwość mleka homogenizowanego?
A jeszcze naduzywanie ochładzających przetworów mleka krowiego - jak jogurty czy nadmiar serów żółtych, które również już raczej są produktami seropodobnymi... Totalnie wychładzają organizmy, które latem jeszcze jakoś sobie radzą, ale zimą kiedy praktycznie wogóle nie powinny być jedzone ze względu na swoją energetyczna naturę...
Jestem przekonana, że dobrze zbilansowana dieta dieta oparta na głównie pełnoziarnistych zbożach, ekologicznych warzywach, albo nawet zwykłych, niewielkiej ilości owoców, z uwzględnieniem najrównieszych nasion, orzechów i migdałów (te są wspaniałym źródłem wapnia dobrze zbilansowanym z magnezem)...

Szanowne AKTYWNIE POZDROWIE - musiałam się podzielić tymi przemyśleniami, które sama w życiu stosuję i wielu znajomym zalecam, z rzeczywistymi dobrymi efekltami dla zdrowia.
Poszę uprzejmie ekspertów o ustosunkowanie się do tych kwestii, choć tematy te sa bardzo szerokie i ogromnie kontrowersyjne.
A poza tym strasznie się cieszę ,że powstała ta strona bo oczywiscie w wielu kwestiach jestem bardzo zgodna, szczególnie ciepła owsianka na śniadanie :-)
Pozdrawiam serdecznie
W kontekście powyższego postu mam pytanie do ekspertów, czy aby przypadkiem uczulenie na mleko nie jest spowodowane wyjałowieniem mleka z tego, co w nim naturalne, tzn. flory bakteryjnej. Nie należę do młodzieniaszków, tylko do tych, którzy pamiętają jeszcze brzęk rozwożonego mleka z samego rana i odwieczne pytanie podczas gotowania: zsiądzie się, czy nie zsiądzie? Jadąc na wieś do rodziny piłem mleko prosto od krowy. Nigdy mi nie szkodziło i nigdy wtedy nie słyszałem, aby ktoś był uczulony na mleko!
Rzeczywiście obecne żółte sery, śmietany i inne przetwory mleczne powinny nazywać się "mleczno-podobne". Czy ktoś czytał skład śmietany? Ciekawa lektura, bo można w niej znaleźć, że w skład śmietany wchodzi... żelatyna wieprzowa!!! Wyczulam początkujących wegetarian na to "świństwo".
Ale są sposoby, aby unikać tego wielkoprzemysłowego badziewia jedzenio-podobnego o smaku zbliżonym i identycznym z naturalnym... Ja na przykład kupiłem sobie jogurtownicę (na baaardzo popularnym portalu znanym z różnych aukcji...) i sam robię jogurt, i widzę już kolosalną różnicę pomiędzy moim jogurtem, a tym z fabryki. Polecam obchodzenie fabryk żywności na ile się da. Dla zdrowia.
Stron: 1 2
Przekierowanie