Forum aktywniepozdrowie.pl

Pełna wersja: Kawa powoduje halucynacje
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Źródło: PAP z dnia 07.06.2011.

Kawa stała się dla wielu niezbędną pomocą w codziennym stresie w miejscu pracy, ale konsumowana w nadmiarze może wywoływać słuchowe halucynacje - twierdzą naukowcy z australijskiego uniwersytetu La Trobe w Melbourne.

W wyniku badań z udziałem 92 ochotników okazało się, że ci spośród nich, którzy wypili pięć i więcej filiżanek w ciągu dnia słyszeli nieistniejące melodie - informują brytyjskie media.

Wolontariuszom polecono by słuchali kakofonii rozmytych dźwięków znanej jako tzw. biały hałas. Powiedziano im, że są w nim elementy znanego przeboju Binga Crosby'ego White Christmas (Bożonarodzeniowe Święta pod Śniegiem). Za każdym razem, gdy mieli wrażenie, że je słyszą nakazano im naciśnięcie guzika.

Faktycznie w odtworzonym hałasie, którego słuchano przez słuchawki nie było żadnych elementów przeboju. Sądząc po liczbie przycisków zaobserwowano, iż częściej słyszały je osoby zestresowane z wysokim poziomem kofeiny.
- Występuje wyraźny związek między wysokim poziomem stresu i psychozą, a kofeina i skłonność do halucynacji są współzależne - skomentował badania prof. Simon Crowe.

Australijski naukowiec wyprowadza stąd wniosek, iż ryzyko dla zdrowia stwarzane przez nadmierną konsumpcję kawy powinno zostać nagłośnione.
- Kawa i inne napoje zawierające kofeinę, jak herbata, czy płyny energetyzujące mogą sprzyjać tendencjom halucynacyjnym, gdy konsumowane są w dużych ilościach - dodał Crowe. - W przypadku kawy jest to pięć filiżanek dziennie.

Badania mogą także przyczynić się do wyjaśnienia, dlaczego wysoki stres może uruchomić u niektórych ludzi objawy schizofrenii.
---------------------------------------------------
Exclamation
Dla zainteresowanych, czym zastąpić kawę, polecamy artykuły na stronie:
http://www.aktywniepozdrowie.pl/index.ph...2&kat_id=9
Przekierowanie