Forum aktywniepozdrowie.pl

Pełna wersja: Solarium - najprostszy sposób na raka skóry
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Źródło: na podst. PAP Nauka / Eksmagazyn z dnia 31.05.2011.

Naukowcy twierdzą, że zbyt wiele osób nadal ignoruje niebezpieczeństwo związane z ryzykiem zachorowania na raka w związku z częstym korzystaniem z solariów. Tak twierdzi pismo "Archives of Dermatology".

Według naukowców, unikanie sztucznego opalania jest najlepszą metodą zapobiegania rakowi skóry. Tymczasem, popularność, jaką cieszy się opalanie w solariach jest alarmująca. W Stanach przeprowadzono badania, z których wynika, że jedynie 13 proc. społeczeństwa zdaje sobie sprawą z niebezpiecznych sztucznych promieni.

Tymczasem badania nad rakiem wykazały jasny związek pomiędzy sztucznym opalaniem a znacznym wzrostem ryzyka nowotworów skóry. Światowa Organizacja Zdrowia umieściła ponadto promieniowanie UV na liście karcynogenów (czynników rakotwórczych). Nie wpływa to jednak na prosperowanie biznesu solaryjnego.

Jak wynika z badań, z solariów korzystała co trzecia kobieta w wieku od 18 do 24 lat i co czwarta w wieku od 25 do 34 lat. Naukowcy zauważają, że popularność solariów w tych grupach wiekowych może wyjaśniać, dlaczego coraz więcej kobiet ma zdiagnozowanego raka skóry przed 40. rokiem życia. Wśród pań w wieku od 35 do 54 lat miłośniczki sztucznej opalenizny stanowiły od 14 do 17 proc.

Z danych Amerykańskiego Towarzystwa ds. Walki z Rakiem wynika, że w ubiegłym roku wykryto milion przypadków raka skóry, a prawie 9 tys. osób zmarło z powodu czerniaka złośliwego. Badacze alarmują, że wiele osób nie tylko nie zdaje sobie sprawy z ryzyka, ale również wierzy, że opalanie w solarium jest korzystne.

Często błędnie myśli się, że sztuczne opalanie może ochronić skórę przed oparzeniem słonecznym, dając bazę dla opalenizny i jest bezpiecznym źródłem witaminy D. Oba te przekonania są fałszywe. Tak zwana bazowa opalenizna jest oznaką oparzenia słonecznego, a niektóre badania wykazały, że wręcz przyczynia się do tego, że na świeżym powietrzu słońce powoduje jeszcze większe szkody.
Skoro są takiee mocne wyniki badań, dlaczego solaria po prostu nie zostaną zabronione? :/ Mi się zdarzyło może 2 razy skorzystać, przecież musiałam "jakoś" wyglądać na studniówce Tongue teraz mamy takie piękne słońce, że aż szkoda kasy na sztuczną opaleniznę. Wystarczy weekend na działce i dużo karotenu. I oczywiście filtry Smile
Przekierowanie